Cografya dersi ile ilgili bir araştırma ödevi. Bu göllerin kısaca özellikleri lazım. Aynı sizin sitenizde bulunan dünyanın en büyük 5 gölünün özelliği konusundaki gibi bu göllerin özellikleride aynen böyle yazılacak.
Diğer kategorisinde

2 Cevap

+2 oy
En İyi Cevap

Van gölü: Ülkemizdeki en büyük göldür. Hatta bu coğrafyada yaşayan insanlar tarafından Van Denizi olarak adlandırılır. Suyundaki soda büyük bir maden kaynağıdır. Soda nedeniyle göl tuzlu ve tatlı su ekosistemine sahiptir.

1646 rakım yüksekliğinde olan bu göl Süphan, Nemrut, Artos dağları arasında yer almaktadır. 3713 metre karelik devasa bir olmakla beraber çevresi 430 km 'dir. Van gölü ortalama 171 metre derinliğinde olup en derin noktası 571 metredir. Göl bölgede balıkçılık ve turizm açısından gelir kaynağı sağlamaktadır.


Tuz Gölü: Adından da anlaşılacağı gibi yurdumuzun tuz ihtiyacının %40'ını sağlayan önemli bir göldür. Mevcut yapısı ve değerli tuz madenleri ile önemli bir gelir kaynağıdır. Eşsiz manzarası ile turizm içinde önemli bir alandır.

Ülkemizdeki en büyük ikinci göl olmakla beraber çevresinde yer alan platolar verimli topraklara sahiptir. Yüzölçümü 1620 metrekare olmakla birlikte çevre uzunluğu 90 km'dir.

Derinlik olarak en az derinliğe sahip gölümüzdür. 1-2 metre derinliği olmaktadır. Çevresindeki kayaç yapılar oluşumunda etkili olmuştur.


Manyas Gölü: Adeta bir tabiat parkı olan Manyas gölü biyoçeşitlilik nedeniyle 1959 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Aynı zamanda kuş cenneti olarakta bilinen bu göl 2006 yılında genişletme çalışmasıyla düzenlemiştir.

21821 ha yüzölçümü alana sahip olan gölümüz Balıkesir ili sınırları içerisinde yer alır. Bu gölün derinliği 15-60 m aralığındadır. Balıkçılık ve doğa turizmi için önemli bir kaynaktır.


Burdur Gölü: Kapalı havza göllerinin en güzel örneğidir. Burdur ve Isparta il sınırları içersinde yer alan bu göl 144.269 km bir alana sahiptir. Göldeki en derin nokta 80 metre olup bölgedeki tarımsal faliyetlerin ihtiyacını karşılamaktadır. Bozçay, Çerçin, Kravgaz gibi nehirler tarafından beslene bu göl yaz tatilcilerinin uğrak noktasıdır.


Tortum Gölü: 8 kilometre karelik bir alana sahip bu gölümüz Erzurum'da yer almaktadır. Özellikle güney yakasında manyas gölü gibi kuş cenneti bir alana sahiptir. En derin noktası 100m olan bu gölde genişlik ise 1 km'yi bulabiliyor.

1000m rakımında yer alan bu göl yırtıcı kuşların uğrak noktası olarak bilinir. Göç döneminde bir kuş cennetine dönüşür. Göl içerisinde Ayvalı ve Küçük adında iki ada yer alırken göl çevresinde Kayısı ve Elma bahçeleri yer almaktadır.

Mesire alanlarının mevcut olduğu bu göl aynı zamanda turistik bir alandır.

Dilersen dünyadaki en büyük 5 göl yazımıza bakabilirsin. En Büyük 5 Göl

Bu harika cevap en iyi olmayı çoktan haketmişti. Tebrikler!!
0 oy
Baya bir kazık ödev ama çözeriz acil mi lazım bu gece eklerim.  Bir iki saat sürebilir baya detaylı bir konu
Ben hazırlıyorum az kaldı @odevbul

İlgili sorular

2 cevap
Ödev Sor'a hoşgeldiniz
Burada sorularınız sorulabilir ve topluluğun diğer üyelerinden cevaplar alabilirsiniz.

İlk sorularınızı göndermeden önce lütfen Soru-Cevap nasıl kullanılır? okuyun.